Piwik - analiza dla wymagających

Jeśli szukasz dobrego i zupełnie darmowego narzędzia analitycznego, Piwik jest czymś dla Ciebie. Projekt aspiruje do zostania alternatywą dla Google Analytics.

Za pomocą tego narzędzia możesz zebrać wiele istotnych informacji o stronie i użytkownikach, takich jak: wyszukiwarki, z jakich korzystają odwiedzający, jakim językiem operują, jakie pliki pobierają oraz jakie strony chętnie odwiedzają. Co jednak wyróżnia Piwik wśród innych, darmowych programów? Twoje dane są tylko Twoje. Oprogramowanie jest instalowane na Twoim serwerze i właśnie tam, w bazie danych Mysql, przechowywane są wszystkie informacje. Dostęp do nich można uzyskać za pomocą dostępnych API. Dzięki temu rozwiązaniu, zaawansowani użytkownicy mogą dostosować bazę do swoich potrzeb. Dodatkowo, Piwik nie dzieli się pozyskanymi informacjami z firmami zajmującymi się reklamami.

Narzędzie posiada naprawdę duże możliwości. Za jego pomocą możemy utworzyć standardowe raporty, ale też te dotyczące realizacji celów, e-commerce, kampanii marketingowych. Posiada rozbudowane statystyki w czasie rzeczywistym. Za jego pomocą możemy automatycznie śledzić pobieranie plików i śledzenie linków wychodzących. Narzędzie pomaga monitorować błędy 404, zarządzać użytkownikami i śledzenie subdomen.

Piwik nie posiada żadnych limitów danych. Umożliwia import danych z Google Analytics., a także reprocessing danych historycznych z logów serwera. Raporty utworzone za jego pomocą wysyłane są na e-mail. W raportach możemy umieścić własne logo. Systemem zarządza się za pomocą dashboardów, które znacznie ułatwiają pracę. Całość zwieńcza wsparcie techniczne od społeczności Piwik. Z narzędzia można korzystać w 48 językach. Dla zwolenników rozwiązań mobilnych dostępna jest zawężona wersja na systemy iOS i Android. Posiada ona statystyki w czasie rzeczywistym, strony odsyłające, najpopularniejsze słowa kluczowe, tytuły stron oraz adresy, a także realizację celów.

Podsumowując, jakie zalety ma ten system? Po pierwsze, dane zostają na Twoim serwerze – jesteś ich właścicielem i wiesz, że nie zostaną użyte w celach reklamowych. Piwik jest udostępniany pod licencją GPL, co oznacza, że masz dostęp do kodu źródłowego, który możesz dostosować do swoich potrzeb. Posiada opcję importu danych z plików tekstowych lub Google Analytics. W ten sposób nie ograniczasz się do danych zebranych od momentu uruchomienia systemu. Przechowywanie informacji w bazie danych umożliwia tworzenie własnych zapytań, dlatego nie jesteśmy ograniczeni tylko przez gotowe raporty. Piwik nie ma żadnych limitów przetwarzania i gromadzenia danych, a także jest zupełnie bezpłatny.

Jakie wymagania trzeba spełnić, by uruchomić Piwik? Trzeba korzystać z serwera Web, takiego jak Apache, Nginx, IIS lub podobne. Mieć zainstalowane PHP w wersji 5.3.3 lub wyższej, MariaDB lub MySQL w wersji 4.1 albo wyższej oraz rozszerzenie do PHP pdo oraz pdo_mysql lub mysqli. Zaleca się zainstalowanie jeszcze innych rozszerzeń dla najlepszego korzystania z systemów. PHP GD pomoże w tworzeniu małych wykresów, które można wysyłać mailowo oraz używając aplikacji mobilnej. Na stronie projektu możemy znaleźć informację, że warto też zainstalować cURL, CLI, i GeoIP. Należy pamiętać, że po instalacji trzeba określić nazwę użytkownika MySQL oraz hasło. Trzeba też pamiętać o uprawnieniach do tworzenia oraz edycji tabel.

Piwik wychodzi też naprzeciw osobom, które nie mogą lub nie chcą korzystać z PHP 5. Poleca serwery swoich partnerów, które są wysokiej jakości, a także mają już zainstalowany Piwik. To wszystko jest dostępne za małą opłatą.

System zadbał też o deweloperów. Oferuje API w trzech wersjach: dla HTTP, Javascript oraz PHP. Zachęca też do korzystania z rozszerzeń i ich tworzenia. Oferuje także rozbudowaną dokumentację dla wszystkich interfejsów oraz rozbudowane wsparcie od społeczności.

Piwik jest idealnym rozwiązaniem dla osób lubiących prywatność. Projekt udowadnia, że nawet darmowe narzędzie może posiadać naprawdę szerokie możliwości bez żadnego limitu przetwarzania i gromadzenia danych. Jest groźną, rozbudowaną konkurencją dla gigantów, takich jak Google Analytics. Z jego możliwości na pewno ucieszą się bardziej zaawansowani użytkownicy, którzy lubią dostosowywać narzędzia do swoich własnych potrzeb. I pamiętaj – używając Piwik, nie przekazujesz danych reklamodawcom – są one tylko Twoje.

youboost logo
Poznaj nas. Zaprzyjaźnij się z nami. Wykreuj przy naszej pomocy swój własny sukces.
ZOBACZ NASZĄ OFERTĘ
KONTAKT
533 525 168
ZOBACZ NASZE PROFILE
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA