10 darmowych narzędzi PR

Mniejsze przedsiębiorstwa nie mają możliwości inwestowania przysłowiowych i dosłownych milionów w marketing i PR. Korporacje, które na to stać odnoszą niemały sukces, podczas gdy mniejsze firmy stoją w miejscu lub zdobywają tylko lokalne rynki bez możliwości pójścia dalej. Jest jednak kilka, darmowych, narzędzi, które ułatwią codzienną pracę PR-owca.

Zazwyczaj komuś, kto nie wie czym zajmuje się PR-owiec wydaje się, że to lekko, łatwa i przyjemna praca od 8 do 16. Nic mylnego, dobry specjalista public relations robi wszystko, dosłownie, i to 36 godzin w 24 godzinnym dniu. Musi umiejętnie posługiwać się narzędziami, oraz znać się na trendach i poświęcać dostatecznie dużo czasu na ewolucję swoich umiejętności, ponieważ świat zmienia się z minuty na minutę, a wraz z nim cały rynek biznesu. W tej branży nie można pozwolić sobie na stanie w miejscu, grozi to katastrofą i wyrzuceniem poza orbitę. Nie ma jednak co wpadać w panikę, w dzisiejszych czasach PR-owiec ma dostęp do całej gamy narzędzi, które przyspieszą i ułatwią mu życie.

Im więcej wiesz tym lepiej

W dzisiejszych czasach specjalista PR wiedzieć musi wszystko, o co go zapytają. Nie ma możliwości, żeby czegoś nie wiedział, ponieważ grozi to upadkiem wiary w danego człowieka. Obecnie do zadań PR-owca należy wysyłanie informacji prasowych i budowanie relacji z dziennikarzami. Proszę się nie dziwić tej relacji, ponieważ specjalista do spraw komunikacji to nie jest dziennikarz, ani odwrotnie. Przyjęło się, że wrzucać te dwa różne zawody do jednego worka, co jest absolutnie karygodnie, ponieważ te dwie specjalności mogą się uzupełniać, ale na pewno się nie pokrywają. Wracając jednak do sedna sprawy, PR-owiec zajmuje się także organizacją eventów, pozycjonowaniem, tworzeniem newsletterów, robieniem zdjęć, a czasami nawet grafiką. Zakres działań profesjonalisty jest szeroki. Zatrudniony człowiek od public relations buduje relacje w mediach społecznościowych i kreuje wizerunek firmy i jej komunikację ze społeczeństwem. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o komunikację między firmą a klientem, ale również między firmą, a jej pracownikami. W ramach pracy PR-owiec usprawnia także wewnętrzne porozumienie i przepływ informacji między działami. Aby nie było za lekko, na sam koniec PR-owiec musi być gotowy na każdy kryzys, ponieważ kto, jak nie on zareaguje z zimnym spokojem i okiełzna szalejące problemy?

Czym się zajmujesz?

Tak, jak wspomniano wyżej specjalista public relations znać się musi na wszystkim, a jeszcze więcej robić. Praca jego nie ogranicza się na pisaniu i wysyłaniu informacji prasowych, jak się może niektórym wydawać. Lekkie piórko, które często pojawia się w wymaganiach na pracę PR-owca to nie wszystko, dobry specjalista musi umieć obsługiwać, chociaż jeden, program graficzny i znać zasady SEO. Wspomniane w poprzednim zdaniu pojęcie, musi być znane w dziale PR, zresztą nie tylko ono. Skrótów i pojęć związanych z public relations jest bardzo dużo, a zawodowiec musi się sprawnie w nich poruszać. Możecie sobie zadawać teraz pytanie, to czym w zasadzie zajmuje taki człowiek, przecież nie może być chodzącą orkiestrą? Owszem może i najczęściej jest. Poza tym dobry PR-owiec powinien cały czas się edukować i serwować sobie codzienną wiedzę informacji, zarówno branżowych, jak i politycznych, społecznych i kulturowych. Aby się w tym wszystkim nie pogubić dostępne są różnego rodzaju programy i aplikacje, które ułatwiają życie zapracowanemu PR-owcowi.

  1. Resizer

Narzędzie Google Design powinno być wielofunkcyjne i dostępne zarówno na komputerze, tablecie oraz telefonie z funkcją smart, dlatego ważne jest, aby przed rozpoczęciem pracy z resizerem sprawdzić czy sprzęt spełnia wymagania. Strony responsywne sprawdzać można za pomocą tradycyjnej przeglądarki.

  1. Pocket

Pierwszy krokiem korzystania z narzędzia jest zbieranie pomysłów i inspiracji. Aplikacja ta to codzienne życie PR-owca, bez której, po pewnym czasie, nie da się żyć. Służy ona do przechowywania różnych stron, adresów internetowych. Chodzi o to, żeby zapisać adres URL wraz z jego zawartością, po to żeby móc w dogodnym czasie do niej wrócić. Pocket pomaga nie zgubić w odmętach przeglądarki i natłoku stron ważnych i ciekawych informacji branżowych oraz osobistych. Wszystko co Cię zainteresowało i uważasz za słuszne, aby pokazać treść artykułu koledze czy wspólnikowi, klikasz w aplikację i gotowe. Dodatkowo każdy adres można otagować odpowiednim napisem, dzięki czemu łatwiej poruszać się między linkami różnej treści.

  1. Mesh

Był już pomysł i inspiracja teraz przyszedł czas na realizację. Przy zakładaniu firmy liczy się unikatowy pomysł na biznes, ale ważna jest też wyjątkowa nazwa. Aplikacja mesh  na podstawie słów kluczy pomaga wymyśleć jedyną w swoim rodzaju nazwę. Największym rozczarowaniem jest kiedy wpadniemy na pomysł i wydaje się on wspaniały, a domena jest już zajęta. Wszystko się wali, ale z pomocą przychodzi mesh, który poda nam, jak na dłoni nazwę naszej nowej firmy.

  1. Hipster Logo Generator

Kiedy jest już nazwa potrzebne jest logo. Jego profesjonalne wykonanie nie kosztuje tanio, a początkującej firmy często nie stać na wydatek kilku tysięcy. Tutaj kluczową role odgrywa narzędzie PR, które w krótkim czasie pomoże zaprojektować logo. Samodzielnie wykonane logo firmy to brzmi dumnie. Aplikacja jest całkowicie darmo, a wykonanie logo trwać może nawet 30 sekund. Daje to zarówno zaoszczędzony czas i pieniądze.

  1. Strikingly

Nazwa narzędzia public relations dość trudna do zapamiętania, ale nie warto się zrażać. Narzędzie to pomoże stworzyć stronę firmy. Ten znakomity serwis powstał z myślą o osobach, które o programowaniu nie mają pojęcia, a chcą samodzielnie i bez większych trudności przygotować własną stronę, wizytówkę lub portfolio. Do wykonania strony wystarczy mieć uzupełniony profil na Facebooku i gotowe. Po autoryzacji mamy gotowy projekt.

  1. SumoMe

Jeśli mamy już gotową stronę warto teraz pomyśleć o ruchu i stworzyć swoją listę e-maili. Aplikacja ta to narzędzie, a raczej podręczny zestaw służący do zwiększania ruchu na stronie. Dostęp do niej jest całkowicie darmowy i działa na każdej stronie oraz blogu.

  1. Ad-vise

Teraz czas skupić się na promocji firmy. Najlepszym źródłem promocji są media społecznościowe, nic tak nie podnosi popularności firmy, jak Facebook, Twitter czy Instagram. Przygodę tę zacząć trzeba od przygotowania wpisów. Już tutaj zaczyna się problem, jak długi powinien być post i, jaką grafikę wstawić. Narzędzie ad-vise sprawnie sprawdzi rozmiar grafik w najbardziej popularnych serwisach social-media. Autorzy aplikacji zastrzegają się, że informacje te są na bieżąco aktualizowane.

  1. HootSuite

Jest to najbardziej znane narzędzie do zarządzania mediami społecznościowymi. Nie ma chyba PR-owca, który nie znałby tej nazwy. Jest to jedna z bardziej rozbudowanych aplikacji, trzeba poświęcić dłuższą chwilę, aby poznać jej działanie. Pozwala ona zaplanować posty na Facebooku i Twitterze. Po utworzeniu wpisu można wybrać, kiedy chcemy go opublikować. Planowanie postów to bardzo przydatna funkcja dzięki, której można zaoszczędzić dużo czasu.

  1. Minet.io

Działania promocyjne dla nowo powstałej firmy, ale również dla te, która istnieje na rynku już dłuższy czas są bardzo ważne. Bez nich rynek może zapomnieć o danej firmie. Dzięki minter.io prowadzić można skuteczne działania promocyjne na Instagramie. Sprawdzić tam można źródło zaangażowania fallowersów oraz ich płeć, kraj pochodzenia, a nawet miasto. Narzędzie to umożliwia poznanie najlepszych pozyskanych obserwatorów, najlepszego czasu publikacji oraz tagów. Oczywiście to wszystko za darmo.

  1. Trello

Na sam koniec warto zostawić perełkę, którą jest narzędzie Trello. Pomaga ono w organizacji pracy i kampanii promocyjnych. Jest to coś w rodzaju rozbudowanej wirtualnej tablicy, na której przyklejać można listę zadań. Pod każdą z nich dodawać można karty, w których piszemy o zadaniach i tworzymy kolejkę oraz dopisujemy użytkowników. Narzędzie to jest proste w obsłudze i wyglądzie. Wyznaczone zadania można okrasić komentarzem lub odpowiednią etykietą. Trello połączone jest z plikami naszego komputera.

Darmowe aplikacje, narzędzia pomagają i ułatwiają życie niejednemu PR-owcowi. Przydatne są przy organizacji codziennego życia zabieganych specjalistów, którzy nie wiedzą w co włożyć ręce. Narzędzia te doskonale sprawdzą się także dla amatorów w tej dziedzinie, którzy chcą zainwestować swój czas w stronę Internetową, jej promocję oraz ruch i unikatowych odbiorców. Wszystkie narzędzia stworzono dla przyjemności użytkowników.

Autorem tekstu jest: Łukasz Wudyka specjalista SEO/SEM właściciel marki YouBoost 

youboost logo
Poznaj nas. Zaprzyjaźnij się z nami. Wykreuj przy naszej pomocy swój własny sukces.
ZOBACZ NASZĄ OFERTĘ
KONTAKT
533 525 168
ZOBACZ NASZE PROFILE
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA