Jesteś tutaj

Łukasz Wudyka - opinie o YouTube

Autorem poradnika jest Łukasz Wudyka dla YouBoost

Przychodzi czas kiedy udało nam się poprawnie włączyć reklamy swoich materiałów imamy upragniony zielony guzik z symbolem dolara przy swoich filmach w menagerze filmów. Oznacza to, że na tym filmie możecie zarabiać, oczywiście nie zawsze się wyświetli 

Reklama

To czy przy danym wyświetleniu materiału pojawi się reklama zależy od algorytmu reklamowego YouTube. Ma na niego wpływ mnóstwo czynników, jak na przykład:

  • czy osoba ma AdBlocker,
  • kto aktualnie ogląda dany materiał,
  • czy ta osoba widziała wcześniej jakieś reklamy z AdSense, a jeżeli tak to jakie,
  • miejsce z jakiego osoba ogląda kanał (miasto i kraj)
  • czy trwa w danym momencie kampania reklamowa i czy dydykowana jest na daną kategorię do której zakwalifikowaliśmy swój materiał.

Tych zmiennnych jest bardzo dużo, praktycznie niemożliwe jest przeliczanie liczby wyświetleń na 

Konkretne kwoty

Po pierwsze - jak już wspomniałem nie wszystkie wyświetlenia są monetyzowane (w zależności od natężenia kampanii reklamowej, procent monetyzowanych wyświetleń zmienia się od 30 do 70%).

Po drugie - każdy rodzaj reklamy ma nieco inną stawkę - najwięcej zarobicie na spotach reklamowych (pomijalne lub niepomijalne), namniej za to na reklamach displayowych i In-Video.

Po trzecie - ważne jest też miejsce oglądania naszego materiału. 

 

Ważnym elementem jest też to iż na zewnętrznych stronach (np. agregatorach treści), to już nie wszystkie reklamy będą dostępne. Jeśli np. oglądają nas widzowie z Stanów Zjednoczonych, reklama będzie dopasowana w języku tego kraju. To dla nas dobrze bo stawki za wyświetlenie reklamy będą wyższe. Przewidzieć kwot praktycznie się nie da. Sami musicie obserwować jak sobie radzicie z przychodami. Po paru miesiącach nabierzecie wprawy.

Akcje z klientami

Wyświetlenia to mała część zarobków - dla wielu youtuberów są tak naprawdę dodatkiem do zarobków generowanych przez akcje z klientami: product placement czy odcinki specjalne dla klientów. Tutaj kwoty są mocno zróżnicowane, ale jedna zasada jest pewna im większy zasięg kanału, tym większe.
Większość youtuberów utrzymujących się z takiego zajęcia opiera przychody właśnie na takich akcjach specjalnych, dla tego waro myśleć o kanale właśnie w tym kontekście. Powiększajcie zasięg a klienci pojawią się sami.
 

Moja opinia jest taka, że na Youtube można zarobić całkiem sporo. Pozostaje tylko pytanie: Czy to lubisz? Czy masz predyspozycje do bycia youtuberem? Czy znajdziesz swoją grupę docelową…?

Autorem poradnika jest Łukasz Wudyka.

Zapisz się do newslettera

Publikuj wpisy na naszym blogu

Zaloguj się za pomocą facebooka

logo

Poznaj nas. Zaprzyjaźnij się z nami. Wykreuj przy naszej pomocy swój własny sukces.

ZOBACZ NASZĄ OFERTĘ

Zapisz się do newslettera