Automatyzacja w SEO

Szkoda tracić czas na monotonne działania o wysokiej powtarzalności. Są one bardzo nużące. Warto pomyśleć o automatyzacji tego typu czynności. W ten sposób zaoszczędzimy dużo czasu, który możemy przeznaczyć na inne działania SEO lub po prostu wypoczynek. Jakie narzędzia pomogą Ci stworzyć boty przydatne w pozycjonowaniu?

Co można zautomatyzować

Najpopularniejszymi zadaniami, które możemy zrzucić na boty, są:

 • katalogowanie stron, w tym wypełnianie formularzy i przepisywanie kodu captcha,

 • submisja artykułów do precli

 • dodawanie komentarzy na blogach

 • pingowanie stron przy pomocy protokołu XML-RPC

 • zgłaszanie stron do zakładek społecznościowych

 • automatyczne logowanie i autoryzacja

 • pozyskiwanie informacji za pomocą data mining i web scraping

Jakie narzędzia warto używać?

iMacros

Darmowa wtyczka, za pomocą której możemy zautomatyzować zadania. Jest on dostępny dla wielu przeglądarek - Google Chrome, Internet Explorer, Mozilla Firefox, a także takich alternatyw jak SeaMonkey, Waterfox czy Pale Moon.

Wtyczka jest bardzo prosta w obsłudze i przydatna nawet dla początkujących użytkowników. Za jej pomocą możemy zarejestrować czynności wykonane w przeglądarce za pomocą funkcji nagrywania (Zapisz). W ten sposób tworzy się makro, które można od razu odtworzyć, dodając liczbę powtórzeń i w ten sposób automatycznie powtórzyć wiele razy daną czynność.

iMacros posiada swój własny język skryptowy. Za jego pomocą w każdej chwili można edytować makro, rozszerzając je o nowe zadania. Język tego narzędzia na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowany. Na szczęście posiada szeroką dokumentację techniczną, która znacznie ułatwia obsługę programu.

Czym charakteryzuje się iMacros?

 • posiada pełną integrację z przeglądarkami

 • tworzenie makr nie wymaga znajomości języka iMacros

 • pozwala na podgląd i edycję kodu w iMacros Editor

 • dane wejściowe w formacie CSV lub TXT, zapisu danych dokonuje się do CSV

 • makra mogą wykorzystywać język JavaScript

 • obsługa zmiennych, możliwość tworzenia okien dialogowych

 • obsługuje proxy.

Ignite Scripting

Jest to część komercyjnego projektu, znanego jako Ignite SEO. Na szczęście, moduł do tworzenia skryptów jest udostępniany przez twórców bezpłatnie. Dzięki niemu możemy napisać boty automatyzujące działania SEO przeprowadzane w przeglądarce Internet Explorer.

Automatyzację osiąga się poprzez stworzenie serii instrukcji, które są potem odtwarzane w przeglądarce. Naprzeciw wychodzi nam szeroka dokumentacja, która ułatwi lub pomoże nam tworzyć skrypty.

Program jest dość rozbudowany. Brakuje w nim jednak kilku kluczowych funkcji. Jedną z nich jest brak możliwości nagrania makra. Wydłuża to cały proces tworzenia nowego skryptu. Wszystkie polecenia należy wpisać ręcznie za pomocą edytora. Powoduje to, że musimy zapoznać się ze składnią języka, którym posługuje się Ignite. Poza tym, narzędzie to działa tylko na Internet Explorerze. Przez to jesteśmy niejako przykuci do tej wyszukiwarki.

Free Bot Creator

Jest to kolejne narzędzie do tworzenia SEO botów, całkowicie darmowe. Zostało stworzone przez jednego z użytkowników BHW. Aplikacja jest oparta o wewnętrzną przeglądarkę. Skrypty można tworzyć na dwa sposoby - wskazując elementy, które mają zostać dodane do projektu lub ręcznie wprowadzając odpowiednie instrukcje.

Niestety, sporą wadą jest niska responsywność programu. Przełączanie się pomiędzy oknem przeglądarki i edytorem skryptów nie jest zbyt przyjemne. Poza tym, program nie posiada dokumentacji, co bardzo mocno utrudnia tworzenie skryptów. Mimo tych minusów, Free Bot Creator dobrze się nadaje do tworzenia prostych botów SEO.

Autolt

Pod tą nazwą kryje się język skryptowy, który bardzo dobrze nadaje się do tworzenia botów SEO. Nie jest to jego główne zastosowanie. Został stworzony z myślą o automatyzacji zadań w systemach od Microsoftu. Świetnie nadaje się do tworzenia botów do gier. Równie dobrze sprawdza się w pozycjonowaniu. Za pomocą tego języka możemy symulować ruchy myszki czy wciśnięcia klawiszy, a także wchodzić w interakcje z oknami i kontrolkami GUI.

Do edycji kodu służy dołączony do języka edytor kodu - SciteAutolt. Posiada też moduł do nagrywania makr AU3Record i wiele innych, przydatnych narzędzi. Uzyskamy do nich dostęp z poziomu menu Start, wchodząc w Autolt, następnie Extras, a na końcu Browse Extras.

Autolt posiada ogromy atut w postaci tworzenia skryptów bez znajomości programowania. Jedyne co trzeba zrobić, to uruchomić program i zarejestrować sekwencję zdarzeń. Dodatkowo, za pomocą Aut2Exe można przekształcić plik makra (au3) do formatu wykonywalnego exe. Dzięki temu skrypt jest w całości przenośny.

Program posiada sporo zalet, nie oznacza to jednak, że jest idealny. Na czas działania skryptu, pulpit użytkownika pozostaje zablokowany. Oznacza to, że skrypt nie może działać w tle.

Przykładowymi skryptami napisanymi w Autolt jest Webresh lub Vistumbler. Do stworzenia GUI może zostać użyte odpowiednie środowisko, takie jak Koda FormDesigner. Program posiada dokładną dokumentacja i liczne tutoriale.

Zalety automatyzacji

 1. Działania są niezawodne, zawsze powtarzane w ten sam sposób.

 2. Oszczędzasz swój czas.

 3. Zwiększasz swoją wydajność

 4. Możesz dowolnie nadzorować i edytować proces

Jeśli chcesz osiągnąć jak najlepsze wyniki, powinieneś szanować swój czas oraz wydajność. Sprytna automatyzacja działań pomoże Ci zyskać jak najwięcej, bez straty energii na powtarzane zadania. Dodatkowo, możesz być pewny, że skrypt nie pominie żadnej instrukcji, która może czasem umknąć zawodnemu człowiekowi.

youboost logo
Poznaj nas. Zaprzyjaźnij się z nami. Wykreuj przy naszej pomocy swój własny sukces.
ZOBACZ NASZĄ OFERTĘ
KONTAKT
533 525 168
ZOBACZ NASZE PROFILE
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA